Eyvah! Ziyaretçi Geliyor!

Yeni doğan bebekler hassas oluyor. Aynı şekilde anneleri de. Ne kadar yakın olursanız olun doğum sonrası ilk dönem bebek ziyaretlerinde düşünceli davranmak ve bazı kurallara uymak gerekiyor. 

– Ziyaretinizi önden planlayın ve ailenin misafir kabul edip etmediğini sorun. Biz bir süre aile dışında misafir kabul etmedik mesela. Eğer aile misafir kabul etmeye başlamadıysa ısrar etmeyin ve daha sonra tekrar deneyin ya da onların sizi arayıp davet etmesini bekleyin.

– Anne babalığın ilk dönemi yorucu, uykusuz ve zorlayıcı geçen bir dönem. Eğer ziyaret için anlaştıysanız ve size bir saat verildiyse o saatte orada olun. Çünkü size verilen saat muhtemelen hem annenin hem bebeğin düzenine uyacak o küçük aralık için verilmiştir. O yüzden zamanında gidin, ne erken ne geç.

– Gittiğinizde bebek uyuyorsa sevmek için uyandırmaya çalışmayın ya da uyandırılmasını istemeyin. Bebek oyuncak değil, zaten yeni doğmuş bir bebeğin uyanıp size şov yapacak hali yok.

– Çok uzun kalmayın. Bazı ebeveynler ziyareti planlarken kısa bir ziyaret kabul edebileceklerini zaten söylüyorlar. Söylemeseler bile bebek ziyaretine gidip saatlerce oturmayın. Tabi anne evde sıkıldığını ve sohbet etmek için birini istediğini söyleyerek kalmanız için ısrar etmiyorsa.

– Daha önce de yazdım. Yemek götürün. Muhtemelen yeni annenin yemek yapmaya, yemek yapsa da yemek yemeye zamanı olmuyordur. Yemeği evde de yapabilirsiniz, dışarıda sevdiği bir yerden sevdiği bir yemeği de alabilirsiniz. Ancak yemek götürüyorsanız iade edilmesi gereken tencere ya da kaplarda yemek götürmek yerine evinizde varsa tek kullanımlık kaplarda götürmeye çalışın. Tencerede ya da geri alacağınız bir kapta götürdüyseniz de evdeki kaplardan birine aktarın ve götürdüklerinizi dönerken alırsanız iyi olur. Bazen onları geri vermek de bir işe dönüşebiliyor.

– Eğer anneyle yakınsanız size çocuğa bakarken bir duş alabileceğini ya da biraz uyuyabileceğini söyleyebilirsiniz. Ancak anne bebeğini başkasıyla bıraktığında hala kendini rahat hissetmiyor olabilir. Eğer anne bu teklifinizi kabul etmezse ısrar etmeyin.

– Siz gitmeden halihazırda bir hazırlık yapılmadıysa ve anne yiyecek ya da içecek bir şeyler isteyip istemediğinizi sorarsa hayır diyin. Hizmet beklemeyin. Çok susamış olabilirsiniz, eğer ev sahipleriyle yakınsanız suyunuzu kendiniz alın.

– Bebek ziyaretine giderken sigara içmeyin, parfüm kullanmayın ve makyaj yaptıysanız bebeği öpmeye çalışmayın! Elinizi eve girmeden önce yıkamış dahi olsanız bebeğe değecekseniz eve girince tekrar yıkayın. “Benim elim temiz” ya da “Yeni yıkadım” demeyin, bir kez daha yıkayın ki anne babanın da içi rahat etsin. Bebeği sormadan kucağınıza almayın. Kucağınıza aldığınızda annenin huzursuz olduğunu hissederseniz bebeği hemen geri bırakın. Şansınızı zorlamayın.

– Küçük bir çocuğunuz varsa kaç yaşında olursa olsun eğer yanınızda kendi çocuğunuzu da götürecekseniz mutlaka önceden sorun. Eğer çocuğunuz hastaysa götürmeyin. Eğer ziyareti planladığınız günün sabahında çocuğunuzun ateşi çıktıysa ya da öksürmeye başladıysa ziyareti erteleyin.

– Anneyi tavsiye bombardımanına tutmayın, sorulmadan tavsiye vermeyin. Elbette yeni anne baba size emzirme, uyku düzeni, lohusalık depresyonu gibi konularda sorular sorabilir. Kendi tecrübenizi ve tavsiyelerinizi aktarın. Ancak size bir şey sorulmadıysa başka konulardan konuşun. 

Eyvah! Ziyaretçi Geliyor!” için bir yanıt

  1. Su yemek konusu cidden önemli kadin yapmaya firsat bulsa bile o kadar bezmis ki yemege hali kalmiyor. Ama bunlar hep gelenek goreneklerin unutulup onemsenmemesinden eski insanlar cokta eski sayilmaz annemler filan dogum yapan hanima corba götürmek icin yarisirlarmis çünkü dogum yapan hanima kim corba gorururse cok buyuk sevapmis ozellikle de sütlü corba derler 😌 Neyse ki ben sansliydim bunu bilen birirleri vardi etrafımda ama olmayan daha cok doyurun analari lütfen

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s