Ne demek Çocuğumun Adı Nutella Olamaz?

Genelde çiftler çocuk sahibi olacaklarını öğrendiğinde ilk başta ismine karar vermeye çalışıyor. Daha önce yazdım, biz isim konusunda biraz şanslıydık. Kız olursa ismi Melina olsun diye önceden karar verdiğimiz için çocuğumuzun kız olacağını öğrendiğimiz anda isim de otomatik olarak belirlenmiş oldu. Ben bu isim olayına çok takılmıyorum zaten. İsmi ne olursa olsun bir süre sonra insan alışıyor ve isim daha sıradan gelmeye başlıyor.

Ancak görüyorum ki çocuğu olacağını öğreninen çiftler birden “çocuğum eşsiz olacağına göre ismi de eşsiz olmalı” diye düşünerek en enteresan ismi seçme yarışına giriyor. Hatta çocuğun ismi eşsiz olsun istediği için bir isme karar verdikten 1-2 hafta sonra isme kulakları alışınca isim sıradanlaştı diye “Yok ya bu isim çok istediğimiz gibi olmadı” diyip yeni isim arayışına girenler var.

O dönemin popüler dizi karakterlerinden ya da ünlülerinden etkilenip çocuğuna isim koyanlar da var. Ezel, Eyşan, Polat, Seymen, Kuzey ve Güney isimleri herkesin aklında. Hatta dizileri geçtim, çok sevdiği için çocuğuna Drogba ismini koyan dahi oldu hatırlarsanız. Drogba sonra ülkemizden ayrıldı, çocuk 20 yaşına geldiğinde belki kimse Drogba’yı hatırlamayacak ama o çocuk bir ömür Drogba ismini taşıyacak. Görece standartlaşmış isimlerin sonuna Can ya da Su ekleyerek “eşsizleştiren”lerden bahsetmiş miydim?

Merak ettim ve araştırdım. Acaba bizdeki gibi akımlar yurtdışında da var mı? Çünkü benim gözümde Avrupalılar yüzyıllardır aynı isimleri kullanıyorlar. David, Michael, Marco, Luis, vs. Öğrendim ki popüler dizi ve filmlerden esinlenerek çocuklarına isim koyma olayı yurtdışında da yaygınmış.

2015 yılında Game of Thrones dizisinden esinlenerek çocuğuna Khaleesi ismini koyan bir sürü insan olmuş. Hatta aynı dizinin başka bir karakterinin ismi olan Arya 2015 yılında doğan bebeklere en çok verilen isimler sıralamasında ilk 100’e girmiş. Aynı yıl 4 kişi çocuğuna Brienne, 17 kişi ise Tyrion ismini vermiş.

Elbette herkes çocuğuna sevdiği bir kişinin, oyuncunun, politikacının ya da sevdiği herhangi bir şeyin ismini vermekte özgür ancak bu konuda da herhangi bir sınır olmadığını düşünmeyin. 2014 yılında Fransız bir çift çocuklarının adının Nutella olması mahkeme kararıyla engellendikten sonra bunu zor yoldan öğrenmişler. O yüzden iyisi mi siz daha normal isimler seçmeye çalışın. Ne de olsa hangi ismi seçerseniz seçin o isim sizin için çocuğunuzla bambaşka bir anlam kazanacak.

Ne demek Çocuğumun Adı Nutella Olamaz?’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s