10 Adımda Acemi Baba Eğitimi

Büyük gün yaklaştıkça ben de evde kendimi doğum sonrası döneme hazırlamak için kendimce bir eğitim programı geliştirdim. Az zamanda çok kilo verdirmeyi vaat eden şok diyetler gibi, ben de size az zamanda çok gelişim vaadediyorum. Doğum sonrası döneme en hazır baba siz olmak istiyorsanız, adeta bir komando baba olmak istiyorsanız işte yapmanız gerekenler.

super-dad

1. Uyku düzeni

Uyku zayıflar içindir. Eşinize 5 adet çalar saat verin. Bu çalar saatleri farklı saatlere kurup evin muhtelif yerlerine saklamasını isteyin. Sizin göreviniz bir çalar saat çalmaya başladığında onu bulup susturmak ve tekrar uykuya dönmeden önce eşinize bir bardak süt ısıtmak.

2. Hayattan “bez”meyin.

Eğer daha önce hiç bez değiştirmediyseniz başınız ciddi belada demektir. Yeni doğan bir bebeğin günde 10 kez altının değişmesi gerekebilir. O yüzden evde bebeğe benzeyen ne varsa (yeğen, oyuncak bebek, kedi, köpek) bez değiştirme alıştırması için kullanabilirsiniz. Yeterince iyi olduğunuzu hissettiğinizde bunu tek elle ve karanlıkta yapmayı da deneyin.

3. Bebeğinize ne diyorlar?

Yeni anne-baba olmuş ebeveynler bundan ne kadar kaçınmaya çalışsa da misafirler ne dediği anlaşılmayacak şekilde bebeğinizle bebekçe konuşmaya çalışarak anlamsız sesler çıkaracaklar. Bebeğinize ne dediklerini anlamak için siz de eşinizle anlamsız sesler çıkararak anlaşmaya çalışın.

4. Beklemiş süt kokusu

Yeni doğan bebeklerin tek besin kaynağının süt olduğunu ve mide kapakçıkları tam gelişmediği için her fırsatta süt kusacaklarını varsayarak, evin muhtelif yerlerine, örneğin halılara, mobilyalara ve kıyafetlerinize az miktarda süt dökerek beklemiş süt kokusuna alışmaya çalışın.

5. Hızlı yıkanma sırları

Uzun bir banyo ile rahatlamak ve güne güzel bir başlangıç yapmayı kim istemez? Ama evde yeni doğan bir bebek varsa bu uzun ve keyifli banyolara bir veda etme zamanı geldi. Tüm vücudu 30 saniye içerisinde sabunlayıp durulayabilecek hale gelene kadar çalışmaya devam.

6. Ninja gibi yaşamak

Yeni anne-baba olan ebeveynler için uyuttuğunuz bebeğinizi uyandırmaktan daha moral bozucu bir şey olamaz. O yüzden görünmez olmaya alışın. O yüzden bir ninja gibi düşünün ve mutlak sessizlik içerisinde giyinmeyi, kahvaltınızı hazırlamayı, evden çıkmayı ve hatta karanlıkta yolunuzu bulmayı öğrenin.

7. İşten eve en hızlı yol

Eğer doğum sonrası kısa bir babalık izninden sonra işe dönmek zorundaysanız muhtemelen çocuğunuzun bir çok güzel anını kaçıracaksınız. O yüzden işten çıktıktan sonra eve bir an önce gelmenin yollarını arayacaksınız. Şimdiden işten eve en hızlı yolu öğrenin ve eve en çabuk varma antremanları yapmaya başlayın.

8. Ninni repertuarı

Bebeğinizin uyumadığı zamanlarda rahatlatıcı müziklere ve ninnilere ihtiyacınız olacak. Artık yetişkinler olarak çocukluğumuza dair tüm ninnileri unuttuğumuza göre, eğer bebeğinize rock parçaları söylerken eşinize yakalanmak istemiyorsanız şimdiden ninni repertuarınızı gözden geçirin.

9.Sosyal hayata çeki düzen vermek

Evde yeni doğan bir bebek varken sosyal hayatınızın sekteye uğraması kaçınılmaz. O yüzden şimdiden akşam 7’den sonra başlayan ya da biten tüm sosyal aktivite davetlerini reddetmeye ve arkadaşlarınızı haftasonları sizi evde ikişer saatlik zaman dilimlerinde ziyaret etmeye zorlamaya alışın.

10. Bebek fotoğrafları

Hepimiz çevremizdeki insanların sosyal medya hesaplarında maruz kaldıkları bebek fotoğraflarından şikayet ettiğini duymuşuzdur. Bunu her duyduğumda kenara 1 kuruş koysaydım şu anda zengin olabilirdim. Çok zengin olmasam da şu anki halimden 15 TL daha zengin olabilirdim. Sosyal medya takipçilerinizi alıştırmak için şimdiden sayfanızda motivasyon sözleriyle süslenmiş, itici bebek fotoğrafları paylaşmaya başlayın. En azından kendi bebeğinizin fotoğraflarını paylaşmaya başladığınızda bu bir çeşit iyileştirme gibi algılanacaktır.

Tebrikler, ninja baba olmaya hazırsınız. Bu yazdıklarımdan bazıları size mantıksız gelebilir. Az zamanda çok kilo verdiren diyetler çok mu mantıklı sanki?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s