Tracy Hogg Bütün Kötülüklerin Anasıdır

Daha önce de yazdım, baba olacağımı öğrendikten sonra en iyi bildiğim şeyi yapmaya karar verdim. Okuyarak öğrenmek.

1,5 yıl önce doğum yapmış arkadaşımız Duygu hemen imdadımıza yetişti. Okuduğu kitaplardan faydalı gördüklerini bizimle paylaştı. Bu işin başucu kitabı olarak da Tracy Hogg’un “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabını önerdi.

O gazla kitabın bir ucundan girip diğer ucundan çıktım. Dedim ki Duygu’ya bu kitabı geri verip kendime de bir kopya alayım. Bu 1,5 yılda kitabın 15 baskı yaptığını görünce ne kadar popüler bir kitap olduğunu anladım. Zaten bebek bekleyen arkadaşlarımızla da konuştuğumuzda anladım ki bu bebek bekleyenler arasında bir şifre gibi. Herkes Tracy Hogg’u biliyor. Hafızam çok iyi olduğu için elbette kitabın her detayını istemeden hafızama kazımıştım. Bebek bekleyen annelerle yaptığımız konuşmalarda kitabın detaylarından bahsettikçe hayranlık, gurur ve övgü dolu bakışları hissetmemek mümkün değildi. Tracy Hogg bilse o bile bu kadar gurur duymazdı muhtemelen benimle.

Tabi okuyan, araştıran ebeveynler olmak, çocuk gelişimine de bilimsel yaklaşımlarla yaklaşmak güzel bir şey. Genel olarak okumayı sevmeyen insanlar olduğumuz için tabi ki bunca insanın, hele de çocuk gelişimi gibi önemli bir konuda, okumaya başlaması sevindirici bir gelişme.

Ancak biz Türk milleti olarak her şeyi biraz abartmayı sevdiğimiz için bu Tracy Hogg işini de  biraz abartmışız. Kitabı okuyanlar genel olarak iki gruba ayrılıyor. İlk grup “Yok ya böyle şey olmaz”, “Bunu uygulamak imkansız” diyenler. İkinci grup ise Tracy Hogg’un kitabında anlattığı örnek rutinleri ezberleyip dakikası dakikasına uygulamaya çalışan, saat kurarak çocuğunu robot gibi programlamaya çalışan, sürekli bunun stresini yaşayan, baştan kaybetmeye mahkum grup.

Oysa ki kadının kitabında vermek istediği asıl mesajı; “Düzen hem bebek için hem de ebeveyn için daha sağlıklıdır” mesajını alıp kitabı da düzeni oluştururken ya da karşılaşacağımız olası sorunları çözmek için rehber olarak kullansak hem bebeklerimiz hem biz rahat edeceğiz.

Neyse kitap okuma alışkanlığı Tracy Hogg ile başlamış, bir sonraki aşamada inşallah okuduğumuzu yorumlama, ana mesajı alma konusunu da halledeceğiz.

Ancak şimdilik tüm dünyada kabul görmüş bir başucu kitabı “Türk Annesi” elinde malesef tehlikeli bir silaha dönüşmüş.

Velhasıl, aslında Tracy Hogg iyi de çevresi kötü…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s