Her Annenin Mutlaka İhtiyaç Duyacağı 10 Arkadaş Tipi

Doğum sonrası adaptasyon sürecinde ve sonrasında bebeğiniz sürekli değişen davranışlar sergileyecek. Bazen sakin olacak, bazen hiç durmadan ağlayacak. Buna lohusalığın değişken ruh hali de eklenince annenin de anı anını tutmayacak ve farklı durumlar için farklı tarzda arkadaşlar gerekecek. Lohusalık geçip de çocuğunuz büyümeye başladığında da bu durum değişmeyecek ve arkadaşlarınıza hep ihtiyaç duyacaksınız.

1. Çocukluk arkadaşı

Bu sizi en uzun zamandır tanıyan ve her şeyinizi bilen kişi. Aranızda sır yok, saklayacak bir şey yok. En güzel tarafı da en son ne zaman görüşmüş olursanız olun aradığınızda sanki dün görüşmüşsünüz gibi samimi bir şekilde ilişkinize kaldığını yerden devam edebilirsiniz.

2. Sizinkiyle aynı yaşta çocuğu olan bir arkadaş

Sizin çocuğunuzla yaklaşık olarak aynı zamanda doğmuş çocuğu olan bir arkadaşa özellikle sizinki ilk çocuğunuzsa çok ihtiyaç duyacaksınız. Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadarki zorlu süreçte sizinle birebir aynı şeyleri yaşayan birisi dışında kimse sizi tam olarak anlayıp sizinle empati yapamayacak. Ayrıca bu arkadaşınızla haftalık olarak buluşup çocuklarınızı da dışarı çıkarıp hava aldırma imkanınız olur.

3. Sizinkinden daha büyük yaşta çocuğu olan bir arkadaş.

Bu arkadaşınız, ebeveynlik savaşında zorlandığınız anda başvuracağınız kişi olacak. Çocuğunuzun uyku sorunları, davranış sorunları, yeme sorunları gibi her türlü problemde bu arkadaşınızı arayacaksınız. Onlar bunların hepsini yakın zamanda yaşayıp hayatta kalmış savaş gazileri, o yüzden tecrübeleri hem taze hem de çok değerli.

4. Çocuğu olmayan bir arkadaş.

Çocuğu olmayan arkadaşınız size çocuksuz hayatın nasıl olduğunu unutturmayacak olan arkadaşınız. Çocukla alakalı konular dışında tüm konularda fikir alabileceğiniz kişi. İşinizi değiştirmeyi düşünüyor olabilirsiniz, eşinizi bir akşam yemeği için dışarı çıkarmak istiyorsanız restoran tavsiyesi isteyebilirsiniz. Bu gibi konularda perspektifini kaybetmemiş çocuksuz arkadaş size yardımcı olabilir.

5. Dinleyici arkadaş.

Bazen sadece anlatmak, içinizi dökmek istersiniz. Birisi sizi dinleyip size sarılsa yeter. Böyle zamanlarda sizi gerçekten dinleyecek arkadaş çok değerlidir, kalbinize en yakın tutacağınız arkadaşınız bu arkadaşınız.

6. Sülalesi rahat arkadaş.

Eğer genel olarak stresli bir insansanız, bu sizi dengede tutacak arkadaşınız. Ne yapacağınızı bilmediğiniz stresli zamanlarda bu arkadaşınıza danışabilirsiniz. Ayrıca bu arkadaşınız özel bir şey yapmadan sakin bir akşam geçirmek istediğiniz zamanlarda da ihtiyacınız olan kişi olacaktır.

7. Maceraperest arkadaş.

Sizi konfor alanınızdan çıkaracak, normalde gitmeyeceğiniz konserlere, etkinliklere ya da yeni açılan ama gitmediğiniz restorana götürecek arkadaşınız maceraperest olan. Çocuğunuz biraz büyüdükten sonra sizi bir kaç günlüğüne yurtdışına bile götürebilir. Çocuğunuz küçükken dahi bu arkadaşınız sizi evinize yakın ya da çocuğunuzla katılabileceğiniz maceralar için yüreklendirecektir.

8. Stil sahibi arkadaş.

Eğer modayla aranız çok iyi değilse, her zaman şık gözüken bu arkadaşınız size doğum sonrası kıyafet seçimi konusunda yardımcı olabilir. Hatta, yeni moda akımlarını denemek için sizi alıp kız kıza bir alışveriş gününe bile götürebilir.

9. Kitap kurdu arkadaş.

Her durum için ihtiyacınız olan kitaba sahip olan, sürekli kitap okuyan arkadaşınız bu gruba giriyor. Uçak yolculuğu için okuyacak hafif bir şeyler, kendi işinizi kurmak için ihtiyacınız olan motivasyonu verecek bir kitap ya da bebeğiniz için uyku eğitimine başlayacaksanız uzmanlar tarafından yazılmış kitaplar hep bu arkadaşınızdan gelecek.

10. Partici bir arkadaş.

Hazır olduğunuzda ve uykunuzu alacak kadar uyuduğunuzda bu arkadaşınız ile dışarı çıkabilirsiniz. Yeni açılan güzel mekanları bilen, mekanların kapısındaki sırayı beklemeden içeri girmenizi sağlayacak güvenlik görevlisini tanıyan gece hayatından kopmamış bu arkadaşınız sizi yine eski günlerdeki gibi genç hissettirecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s