Bir Babadan Annelere…

Bir babadan annelere açık çağrı!

Bu yazıyı görebileceğiniz bir yere asın ve kendinizi yorgun, depresif, yılmış hissettiğinizde okuyun.Çok önemli bir iş başardınız, kendi vücudunuzda tek bir hücreden oluşan bir canlıyı büyüttünüz ve bir insan yaptınız.

Bebeğiniz sağlıklı ve mutluysa iyi bir annesiniz. Başka bir şey düşünmeyin, bebeğinizin sağlıklı ve mutlu olması iyi bir anne olmanız için yeterli.

Sağlıklı bir yetişkin günde 7-9 saat uyumalı. Oysa ki siz tüm bunları günde (şanslıysanız) kesintisiz 2 saat uykuyla başarıyorsunuz. Günde 2 saat demek komşunuzun öğleden sonra şekerleme uykusu kadar bir uyku demek.

Ebeveynler de hata yapar. Korkmayın, yaptığınız hata çocuğunuzun çocukluğunu mahvetmez. O yüzden mükemmel olma stresini kendinize ve çocuğunuza yaşatmayın. Elinizden gelenin en iyisibi yapıyorsunuz, bu yeterli.

Bir süre sonra bebeğinizin açlıktan mı, uykusuzluktan mı yoksa gaz sancısından mı ağladığını anlamaya başlayacaksınız. Hatta huysuzlandığında rutin bir huysuzluk mu yoksa daha fazlası mı olduğunu da anlayacaksınız. Tebrikler, sezgileriniz doğru yolda.

Bebeğinizin gelişiyle hayatınız birden değişti. Fiziksel yorgunluk da eklenince taşıyamayacağınız bir yükün altında olduğunuzu hissedebilirsiniz, bu gayet normal. Nasıl olduğunu bile anlamadan yeni hayatınıza da alışacaksınız.

Tabi ki hala güzelsiniz. Her anne güzeldir. Tartıda gördüğünüz fazla kilolar bebeğinizin size hatırası. En baştaki maddeyi hatırlayın, içinizde bir insan büyüttünüz, bir mucize başardınız. Bunun için gurur duymalı ve tartıda alışkın olmadığınız bir sayı gördüğünüz her an bunu hatırlamalısınız. Sayılar zamanla eskiye dönecek.

Korkmayın bebeğiniz sizi sevecek. Hatta onu çok kızdırdığınızda, istediği yemeği yapmadığınızda bile sevecek. 

Ebeveynlik hakkındaki sorularınız ve sorunlarınız hiç bitmeyecek. Ebeveynlik kendi yolunuzu bulacağınız zorlu bir patika. Ama manzara güzel!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s