Tecrübe Konuşuyor

Bir mühendis olarak teorik bilginin önemini yadsıyamam. Ancak iş hayatında gördüm ki pratik olmadan teori bir hiç. Bir işin başarısını da aslında süreçte karşılaşılan problemlerin ne kadar iyi çözülebildiği belirliyor. Anne babalığı da böyle görüyorum. Evet okuduğumuz kitaplar, bloglar, makaleler işin teorisini gayet güzel anlatıyor. Öğrenmek isteyen için kaynak sınırsız. Ama insanların bu anlatılanları uygularken yaşadıkları problemleri çok görmüyoruz. Aslında bize yol gösterici olanlar, bir problemle karşılaştığımızda işimize yarayacak olanlar onlar.

Ben tam da bu sebepten anne babalık üzerine gidebildiğim tüm etkinliklere gitmeye çalışıyorum. Konuşulan konu hakkında bilgi sahibi olsam da, uzunca okuyup araştırmış olsam da gitmeye çalışıyorum. Çünkü etkinliğin seminer kısmı için değil de sonundaki soru-cevap kısmı için gidiyorum. Hani meyvenin vitamini kabuğunda ya, burada da vitamini sonunda. İnsanların tecrübelerini çok değerli buluyorum. 

O yüzden ben de her yerde bulabileceğiniz teorik bilgileri yazmam yerine tecrübelerimi yazmaya çalışıyorum ve yazdığım yazıların altındaki tüm yorumları okuyorum. Hepsine cevap veremiyorum ama paylaştığınız tecrübeleri mutlaka okuyorum. O yüzden tecrübelerinizi paylaşmaya devam edin. Hem ben hem de okuyan diğer kişiler bundan faydalanıyordur. 

Diyeceksiniz ki dün yazdığın neydi o zaman? Ben tecrübeleri çok değerli bulmakla beraber bu tecrübelerin tavsiye kisvesi altında başkalarına zorla dayatılmasına, anne babanın kararına aykırı olanların dahi ısrarla uygulatılmaya çalışılmasına karşıyım. Hepinizin de bunun ayırdına vardığınızı düşünüyorum.

Dün yazdığım yazıdan bahsetmişken, dünkü yazı hiç tahmin bile edemeyeceğim istatistiklere ulaştı. Bu kadar ses getireceğini hiç tahmin etmiyordum. Şunu da yazmalıyım, benim sayılarla işim yok, umarım bu yazılar birilerinin hayatına dokunuyor, birilerinin hayatında olumlu değişikliklere sebep oluyordur, bu benim için daha önemli. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s