Süt! Önemli Mevzu! 

Anne sütünün faydası elbette tartışılmaz. Dünya Sağlık Örgütü de en az 6 ay anne sütü öneriyor. Peki ya emziremeyen anneler? Bebeğine mama vermek zorunda kalanlar?

Bebeğini hehangi bir sebepten emziremeyen bir çok anne var. Bebekte süt alerjisi, sütün yetmemesi ya da erken kesilmesi gibi bir çok sebebi olabilir. Bu annelerin kafasında hep “İyi bir anne olamıyor muyum?” sorusu dönüp duruyor. “Ya bebeğim yeterince sağlıklı olmazsa?”

Buna bir de çevre baskısı ekleniyor. “Ne biçim annesin?”, “Çocuğa süt bile veremiyor baksana”, “Bizim zamanımıza sütler göğsümüzden taşardı”, “Sütsüz inek”, “Şunu yemedin ondan sütün gelmiyor”, “Komşunun kızı daha doğumhanede emzirmeye başladı ve 3 sene emzirdi”. Aklınıza ne gelirse.

Tüm bunlar içinde sağlıklı bir psikolojiyi korumak zor. Kapatın dışarıdan gelen yorumlara kulağınızı. İmkansızlıklar kimseyi kötü anne yapmaz. Bebeğinize mama vermek zorunda kalmak da dünyanın sonu değil. Sizi kötü bir anne de yapmıyor. Tam olarak anne sütünün yerini tutmasa da mama da bebeğinizin beslenmesini sağlıyor.

Bir anne olarak bebeğinize verebileceğiniz, yerini başka hiçbir şeyin tutmayacağı, hiçbir şekilde eksikliği giderilemeyecek tek şey sevgi. Siz yeter ki bebeğinizi sevin, ona sevgi verin. Bebeğin anne sevgisine de çok ihtiyacı var. Hem de dediğim gibi, yerini dolduracak “sevgi maması” gibi bir şey de yok.

Instagram’dan @ucan_baba hesabını takip etmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s