Hadi bebek yapalım!

Bebek sahibi olmaya karar veren çiftlerin aklında bu karar sonrasında bazı sorular beliriyor. Hamilelik sürecinde gideceğiniz doktoru ve doğum için gideceğiniz hastaneyi düşünmek için şu anda erken ama yine de önceden bunları da düşünmenizde fayda var.

Bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra öncelikle hamilelik sırasında gitmeyi düşündüğünüz doktora bir kontrole gitmenizi tavsiye ederim. Bunun iki avantajı var. İlki kolayca çözülebilecek bazı sağlık sorunlarının hamile kalmayı zorlaştırması ya da imkansız hale getirmesi. Aylarca bu stresi yaşayıp çocuk sahibi olamamak psikolojik açından da zor bir durum. Doktor kontrolü ile sağlık durumunuzun hamileliğe elverişli olup olmadığını görmeniz. İkincisi ise düşündüğünüz doktorla tanışma imkanınız olması. Eğer doktordan memnun kalırsanız hamilelik sırasında da aynı doktora gitmeye devam edebilirsiniz.

Burada “iyi doktor nasıl olur” konusuna da bir açıklık getirmek istiyorum. Mesleki anlamda iyi olmanın yanında bence en önemli konulardan biri de anne adayı ile doktorun frekanslarının tutması. Her doktorun bir tarzı var ve her anne adayının da doktordan bir beklentisi var. Bunların uyumlu olması zorlu geçen hamilelik sürecini kolaylaştırma açısından önemli. Doktor araştırmasını yaparken bu durumu da göz önünde bulundurun. Doktorun size güven vermesi çok önemli.

Doktorunuzu seçtiniz, muayenenizi oldunuz ve hamileliğe engel bir durumunuz olmadığını öğrendiniz diyelim. Hayırlı olsun, ilk aşamayı atlattınız. Eğer bir an önce çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve beklemeye tahammülünüz yoksa ovülasyon testi kullanmanızı öneririm. Ovülasyon testi yumurtlama zamanını anlamanıza yarıyor. Ovülasyon testinde pozitif gördüğünüz gün ve sonraki iki gün hamile kalmaya elverişli zaman. Bu aralık dışında hamile kalma şansınız yok denecek kadar az. Cep telefonu uygulamaları standart günler gösterdiği için her zaman doğru olmayabiliyor.

Eğer bu süreç uzadıysa size en büyük tavsiyem gerekiyorsa bir süre çocuk sahibi olma çalışmalarına ara vermeniz ve mental olarak rahatlamanız. Çünkü stres de hamile kalmayı engelleyen en büyük sebeplerden biri.

Eğer hamile kaldıysanız tebrik ederim. Zorlu ve keyifli bir süreç sizi bekliyor. Bu aşamada doktorunuzu seçtiğinizi varsayıyorum. Eğer seçtiğiniz doktor bir hastanenin doktoruysa zaten doğumu o hastanede yaptırabilecektir sadece. Bizim durumumuzda da böyleydi. Ancak eğer doktorunuz serbest çalışabilen bir doktorsa ikinci aşama hastane seçimi. Hastane seçiminde size verebileceğim ilk tavsiye yeni doğan bölümü olan bir hastane seçmeniz. Sonrası ise maddi durumunuza, varsa sağlık sigortanızın kapsamına ve kendi beğenilerinize göre değişiklik gösteriyor. Doktor konusunda yorum yapmaktan kaçındığım gibi hastane konusunda da yorum yapmaktan kaçınıyorum. Önemli olan anne adayının kendini rahat hissetmesi.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bunu hemen açıklamak istemeyeceksiniz. Bu konuda yapabileceklerinizden ise daha sonraki bir yazımda bahsedeceğim. Siz şimdilik hamileliğin mide bulantısından geriye kalan kısmının tadını çıkarmaya çalışın.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s