Blogger’lığın Görünmeyen Yüzü

Hamilelik ve çocuk sahibi olma konusuna bir erkek perspektifi katmak üzere ucanbaba.com’u kurmamın üzerinden 23 gün geçti. Bu 23 gün gerçekten güzel ve heyecan verici geçti. 23 günde ucanbaba.com’u yaklaşık 2.000 kişi ziyaret etmiş, yazılarımın görüntülenme sayısı ise yaklaşık 10.000 olmuş. Bu süreçte çok olumlu geri dönüşler oldu. Daha fazla kişiye ulaşmak için geçen hafta bugün Uçan Baba facebook sayfasını kurdum. Geçtiğimiz hafta süresince facebook üzerinde yazılarım 35.000’den fazla kişiye ulaştı ve facebook’taki takipçi sayım 1200’ü geçti. İşin görünen yüzü gayet güzel. Peki bu işin görünmeyen yüzü nasıl?

Öncelikle bu blog yazma işi malesef zaman alan bir iş. Benim gibi zaten tüm gününü mesaide geçiren birisi için lüks bile sayılabilir. Ben uçanbaba’yı kurana kadar internette gördüğüm blogger annelerin yaptığı işin gerektirdiği eforu yeterince anlayamamışım. Sürekli taze ve güncel bir içerik sunmak göründüğünden daha zor bir işmiş. Öncelikle yazmak istediğim konuyu seçiyorum, sonra o konuda internette araştırma yapıyorum. Kullanacağım görselleri kafamda planlıyorum. İnsanların gerçekten okumak isteyeceği şekilde yazıyorum, siliyorum, yazıyorum, siliyorum.

İşe gidip gelirken sevdiğim müzikleri dinlediğim araba yolculuğum bile o gün yazacaklarımı düşünerek geçmeye başladı. Düzenli takip ettiğim programları ya da haftasonları izlediğim maçı izlemek bile artık en fazla içerik yazarken göz ucuyla bakmak şeklinde oluyor.

Son olarak ise gelen olumlu yorumların arasında gelen az sayıdaki olumsuz yorum. Genelde de bu olumsuz yorumlar bu işin erkek işi olmadığı yönünde ya da “Anne değil ki nereden bilecek” bağlamında. İnternette annelerin yazdığı onlarca başarılı blog var. Benim bu blog işine başlarken aklımda zaten bir anne gibi anneliği yazmak değil, bir baba gözüyle gördüklerimi yazmaktı.

Ancak bu blog işi de biraz çocuk sahibi olmaya benziyor. Elbette zor tarafları var ve herkes zor taraflarından şikayet ediyor ama güzel kısımları zor kısımlarını geçiyor olmasa kimse bu işi yapmazdı.

Bu işin zorluğundan bahsettikten sonra buradan tüm emektar blogger’ları selamlıyorum.

Her zamanki gibi, yeni yazılardan hemen haberdar olmak için mail listesine kaydolabilir ya da facebook’tan Uçan Baba sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s