Hamileyim ama Kimse Bilmesin…

Bir önceki yazımda hamileliği öğrenme aşamasından bahsetmiştim. İlk 12 hafta, yani 3 ay, düşük riski fazla olduğu için insanlar kimseye söylemek istemiyorlar. Biz de söylememeye çalıştık ama başaramadık. Şimdi hamile olduğunun anlaşılmamasını isteyen insanlar için bazı metotlardan bahsedeceğim.

Zaten bir süredir evliyseniz çoğu insanın gözünde potansiyel anne/baba adayı statüsündesiniz. En ufak bir açığınızı yakalarlarsa bunu aleyhinizde delil olarak kullanacaklarından emin olabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki insanlar hızla düşen alkol tüketimi, bazı gıdalardan kaçınma, etkinlikleri erken terketme, sıkça tuvalete gitme ve tabi ki sabah bulantıları sebebiyle büyük ihtimalle işretleri alacaklar.

Şunu söylemem lazım ki, insanlar için en büyük gösterge alkol tüketmemek. Günlük hayatınızda zaten alkol tüketmeyen bir insan olsanız dahi alkollü bir ortama girdiyseniz ve içki içmiyorsanız göze batıyorsunuz ve insanlar bunun hakkında sorular sormaya başlıyorlar. O yüzden ben zaten içki içmiyorum ki diye düşünmeyin.

İkinci en büyük gösterge ise makyajda azalma ve saç boyatmayı bırakmak.

Tüm müstakbel ebeveynler için bir 10 maddelik bir rehber hazırladım. Bu maddeler çoğunlukla annenin yapacakları olsa da anne ve babanın takım halinde çalışması gerekiyor.

1. Sosyal Medya Üzerinden Dikkat Dağıtma

Herkes sosyal medyada olmadığı biri gibi görünüyor. Her zaman hayatlarının güzel zamanlarını paylaşıyorlar. Eşiniz akşamları erken uyuyor, sabahları kusuyor olsa da sosyal medyadan sizi takip edenlerin bunu bilmesine gerek yok. Evde dışarı çıkıyormuş gibi giyinin, fotoğraf çekin ve “Akşama hazırlık” etiketiyle sosyal medyada paylaşıp pijamalarınızı tekrar giyin. Hatta bulabiliyorsanız alkol dolu bir masa fotoğrafı bulup “Çılgın gece” etiketiyle onu da bir kaç saat sonra hesabınızdan paylaşabilirsiniz. Hatta bonus olarak ertesi gün “Dün nasıl dağıtmışız yaaaa” içerikli bir şeyler paylaşabilirsiniz. Kimse TV başında pineklediğinizi bilemez.

2. Arabayı Eşinize Kullandırmak

Gittiğiniz tüm sosyal etkinliklerde arabayı eşinize kullandırıp “Bu sefer şoförlük ona kaldı” diyerek eşinizi bu durumdan kurtarabilirsiniz. Hele de benim eşim gibi şirket arabası varsa ve alkollü yakalandığında işini kaybetme riski varsa, arabayla gelmiş olmak makul bir mazeret olarak kabul görecektir.

3. Kendi İçkinizi Hazırlamak

Eğer ev ortamında iseniz, eşinizin içkisini de siz hazırlayın ve eşiniz için bira ya da şarap değil kokteyl hazırladığınızdan emin olun. Alkol koymayı unutmanız sizin suçunuz değil. Herkes eşinize alkollü kokteyl hazırladığınızı sanırken siz ona karışık meyve suyu hazırlayabilirsiniz. Hatta eşiniz siz kokteyl hazırlamaya giderken “Benimki duble olsun” diye arkanızdan bağırırsa daha da inandırıcı olabilir.

4. Çocukları Sevmediğinizi Belli Etmek

Eğer zaten içinde çocuk sevgisi olduğu bilinen biri değilseniz etrafınızda küçük çocuk gördüğünüzde “Allahım daha kötüsünü düşünemiyorum”, “Yazık bu çocukların annesine” gibi ifadelerle çocuk sevmediğiniz izlenimi yaratabilirsiniz.

5. Hayali Bir Zaman Skalası Yaratmak

Eğer hali hazırda çocuk sevdiğinizi çevrenizdeki insanlar biliyorsa bir önceki maddeyi uygulamanız inandırıcı olmayacaktır. Hatta çocuk sahibi olamayıp kıskançlık yaptığınızı düşünebilirler. O yüzden onun yerine dedikodu kazanı kaynamaya başladıysa inkar etmek yerine insanları daha uzun vadeli bir plana ikna ederek hedef şaşırtabilirsiniz. Durumunuza göre “Daha evleneli bir yıl bile olmadı.”, “Yaz tatilinden sonraya kadar beklemeye karar verdik.”, “Seneye bir yurtdışı tatili planımız var, sonra çocuk yapacağız.” gibi bir argüman öne sürebilirsiniz.

6. Ani Saldırıyla Ters Köşe Yapmak

Sosyal medya üzerinden insanların hamilelikle alakalı sorularına açıkça öfke kusmak da hamile olmadığınıza dair bir işaret sayılabilir. Örneğin sosyal medya hesabından aşağıdaki gibi bir mesaj paylaşan bir kadının hamile olduğundan kim şüphelenir ki?

“Kimseyi incitmek istemem ama bir insana bebek sahibi olmak isteyip istemediğini, ne zaman bebek sahibi olmayı düşündüğünü sormak çok uygunsuz ve düşüncesizce bir davranış. Belki de aylardır çocuk sahibi olmayı deneyip başarısız oluyorum, belki bu arada bir (ya da bir kaç) düşük yaptım ya da tüp bebek için hazırlık yapıyorum. Hepinizin bilmesini isterim ki böyle sorular sorarak bir insanı farkında olmadan duygusal anlamda derinden yaralıyor olabilirsiniz. Evet hamile değilim ama gelecekte bu tarz sorularınızı lütfen kendinize saklayın”.

Elbette buna benzer bir yazı yazabilir, kendinize göre değiştirebilir, ufak dokunuşlar yapabilirsiniz ama bu ana fikirde bir yazı işinizi görecektir.

7. Hayali Bir Diyete Başlamak

Bunu çift olarak ya da tek olarak yapabilirsiniz. Yemek alışkanlıklarınızın aniden değişmesi ve içkiyi bırakmanız sıkı bir diyetle açıklanabileceği için bu da geçerli bir mazeret olarak kullanılabilir. Hatta sabah bulantılarından dolayı kilo kaybederseniz bunu da diyetle açıklayabilirsiniz.

8. Bir Klasik: Antibiyotik Kullanmak

Antibiyotik kullanmak tüm dünyada alkol tüketmemek için genel kabul gören bir mazeret olduğu için sıkıştığınızda bunu kullanabilirsiniz. Ancak ortalama bir antibiyotik tedavisi 1 hafta ya da 10 gün sürdüğü için yakın çevrenizdeki insanlar bu bahaneyi sadece 1 ya da 2 kez inandırıcı bulacaktır. Aylarca bu bahanenin arkasına sığınamazsınız. O yüzden bu bahaneyi kullanırken dikkatli olun.

9. Tehlikeli Bir Hobi Edinmek

Elbette hamileyken gerçekten tehlikeli bir hobi edinmenizi tavsiye etmiyorum. Ama tehlikeli bir hobi edinmek için araştırma yapmak kimseye zarar vermez. Bungee jumping ya da yamaç paraşütü yapmayı planladığınızı arkadaşlarınıza söyler, hatta bu konudaki tavsiyelerini sorarsanız muhtemelen hamile olduğunuzdan şüphelenmeyeceklerdir.

10. Doğala Dönüş

Makyaj ve saç boyatmamanın da en yaygın ikinci şüphe sebebi olduğunu yazmıştım. Günlük hayatınızda makyaj yapan bir insansanız sürekli makyaj yaptığınız için cildinizin hassaslaştığını, o yüzden bir süre makyajı azaltacağınızı söyleyebilirsiniz. Saçınızı ise hamilelik öncesi doğal rengine boyatarak doğal renginize döndüğünüzü söyleyebilirsiniz. Böylece hamilelik boyunca saç boyatma derdinden ve herkese açıklama yapmaktan kurtulabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise hamilelik boyunca boya gerektirmeyecek bir saç modeline dönmek olabilir.

Siz kendi içinizde mutluluğunuzu yaşarken çevrenizi bir süre daha böyle oyalayabilir ve büyük duyuruyu yapacağınız gün için hazırlıklarınızı sürdürebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s