İnanmıyorum! Bebek mi Geliyor?

Dün hamileliğin başlarında nasıl hedef şaşırtacağınızı ve hamileliği nasıl gizleyeceğinizi yazdım. Bugün ise bebek beklediğinizi duyan insanların verdikleri tepkileri yazacağım.

Öncelikle şunu söylemeliyim, artık insanlara bu haberi verecek olmak gerçekten üzerinizden büyük bir yük alıyor. Çünkü hamileliğin ilk ayları zaten eşiniz değişen biyolojik koşullara uyum sağlamaya çalışırken, bir yandan onunla ilgilenmeniz, bir yandan bebeğinizin iyi olup olmadığını sürekli merak etmeniz, ilk üç ayda nelerle karşılaşacağınız konusunda araştırma yapmanız da eklenince sürekli bir kafa dağınıklığı yaşıyorsunuz. Bir yandan da bu haberi gizlemeye çalışmak, özellikle de benim gibi kötü bir yalancıysanız ve bu haberi bir an önce herkesle paylaşma isteğiyle yanıp tutuşuyorsanız oldukça zor. O yüzden bu zor süreci atlatıp insanlara haberi vermeye başladığınızda muhtemelen karşınızdaki insanlar aşağıdaki tepkilerden birini verecekler.

Aşırı Heyecanlılar – Bu kişiler genelde haberi alınca çığlık atmaya başlayabilir, mutluluk gözyaşları dökebilir, hatta zıplayarak etrafta koşmaya başlayabilirler. Özellikle ilk bebeğinizde arkadaşlarınızdan ve ailenizden böyle bir tepki bekleyebilirsiniz.

Cinsiyetçiler – Bu kişilerin genelde ilk soruları “Kız mı erkek mi?”, “Cinsiyetini öğrenecek misiniz?” gibi sorular olur. Hatta bebeğinizin ultrason fotoğrafı olup olmadığını soran, oradan bir cinsiyet tahmininde bulunmaya çalışan dahi olabilir. Burada bana göre en rahatsız edici soru ise “Kız mi istiyorsunuz erkek mi?” sorusu. Elbette herkesin içinden geçen bir tercih olabilir ancak bunu paylaşmak istemeyebilir. Sonuçta kimse sonradan “Erkek istiyordu ama kızı oluyormuş” gibi bir yorum duymak istemez.

Alışveriş Severler – “Bebek arabasını ben alacağım.”, “Hadi alışverişe gidelim de bebeğe bir şeyler alalım” gibi tepkilerle konuyu hemen alışveriş ve hediye bağlamına çekenler bu gruba giriyor.

Plancılar – “Doğum ne zaman”, “Baby shower’ı ne zaman yapacaksın”, “Hangi okula yollayacaksınız?” tepkileriyle organizatör kişiliğini dışa vuranları ise “Önce bir çocuk doğsun sonra bakarız” diyerek savuşturabilirsiniz.

Fikri Olmayanlar – “İstiyor muydunuz?”. Açık ara en karşılaşmak istemediğim tepki.

Paylaşımcılar – “Neye ihtiyacınız olursa bizde var, ben size veririm” diyerek desteğini belli eden cömert grup.

Yorgun Ebeveynler – “Hayatınız bitti.”, “Uyuyabildiğin kadar uyu”. Heyecanlı anne baba için ayakları kısa süreliğine tekrar yere bastıran bir gerçeklik esintisi.

İsimciler – “Yaaa ismini ….. koyun.” diyerek genellikle kendi isimleri olmak üzere isim öneren grup.

Tecrübeliler – “Bakıcı gerekirse benimkini önerebilirim.”, “Okuman gereken 15 tane kitap var bende.” diyerek tecrübelerini aktaranlar bu gruba giriyor. Kitap yığınını görünce genelde ilk tepkim “Sonunda sınav yok di mi?” oluyor.

Hamile Arkadaşlar – “Aaaa ne güzel, birlikte büyürler.”

Gizli Hamileler – “Aaaa ne güzel, ben de hamileyim ama şimdilik kimseye söyleme.”

Şefkatliler – “Eşin kendini nasıl hissediyor?”, “Sabah bulantıları bitti mi?”, “Yapabileceğim bir şey var mı?” sorularıyla sizi önemsediğini belli edenler de bu gruba giriyor.

emotions-different-faces.jpg

Eğer sizin de bunlar dışında karşılaştığınız tepkiler varsa siz de paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s