Bebekle İlk İletişim

7 Temmuz’da Euro 2016 Avrupa Şampiyonası’nın Fransa ve Almanya arasında oynanan yarı final maçı benim için her zaman özel bir maç olacak. Fransa’nın kazanması dışında hatırladığım sadece tek bir şey var o maçla ilgili.

O gün öncesinde haftalardır Melina ile iletişim kurmaya çalışıyordum. Melina annesinin karnındaki 16. haftasına gelene kadar bu çabalarım sonuçsuz kalmıştı ve bu sandığımdan daha zor bir tecrübe olmuştu.

Bir tepki bekleyerek şarkı söylemek, onunla konuşmaya çalışmak, hatta zaman zaman hafifçe vurmak gibi çok şey denediğimi söyleyebilirim. Ancak maçın tam ikinci yarısı başlamak üzereyken içeriden eşimin çığlığını duyana kadar maalesef başarılı olamamıştım. Gerçi o zaman da sadece annenin hissedebildiği minik tekmeler başlamıştı. Benim de hissedebileceğim tekmeler ancak 21. haftada başladı. Minik ninjamız benimle de iletişim kurmaya başlamıştı. Tabi bunun için doğru zamanda doğru yerde olmak gibi bir ön şartı vardı.

Melina’yı ve hareketlerini gördüğümüz ultrason randevuları elbette heyecanlı oluyordu ancak sürekli varlığını hissetmek ve bir şekilde iletişim kurabilmek için hareketlerin dışarıdan hissedilebilmesi gerekiyordu. O yüzden dışarıdan hissedilen o ilk tekmenin yeri bebeğini bekleyen bir baba için çok farklı.

İlerleyen zamanlarda, özellikle hamileliğin 7. ayından itibaren bebek anne ve babanın seslerini diğer seslerden ayırt edebilmeye başlayınca aslında çocuğunuzla iletişim kurabilmeye başlıyorsunuz. Babalar genelde çocuklarıyla iletişim kurmak için bebeklerinin doğmasını, hatta konuşmaya başlamasını bekliyor ama bu kadar beklemeye gerek yok. Melina doğmadan önce hamileliğin son 1-2 ayında benim sesimi duyduğunda tekme atmaya başlamıştı. Hatta elimi eşimin karnına koyduğumda elimi koyduğum yere içeriden vurmaya başlamıştı. Bunu akşamları aramızda oynadığımız bir oyun gibi görüyorduk. Elbette Melina’nın bunu bilinçli yapıp yapmadığını bilmiyorduk ve çok büyük ihtimalle bilinçsiz yapıyordu ancak yine de iyi hissettiriyordu.

Eğer siz de anne karnındaki bebeğinizin sizinle iletişim kurmasını bekliyorsanız biraz beklemeniz gerekecek ama inanın o ilk kontaktan sonra beklediğinize değecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s