Bomba Sonrası Travmadan Çocuğumuzu Nasıl Koruruz?

Dün facebook’ta çocuklarımızı terör saldırısı sonrası televizyondan uzak tutmamız gerektiğini yazmıştım. Melina şu anda zaten televizyonda gördüğü şeyleri anlayamayacak, kavrayamayacak kadar küçük. Peki ya Melina biraz daha büyüdükten sonra böyle bir olay yaşarsak ne yapmak lazım diye düşündüm ve internette biraz araştırma yaptım. Uzmanların görüşlerini okudum. Sosyal medyada paylaşılanların altında yazılan yorumları da okudum ki sokaktaki insan, siz, biz neler yapıyoruz onu da göreyim. Aşağıda yazdıklarım uzman tavsiyesi olmamakla birlikte benim görüşlerim. Eğer çocuğunuzun bir şekilde travma yaşadığını düşünüyorsanız uzman yardımı almanızda fayda var. Gelelim gördüklerime. 

Bazı anne babalar çocuklarını bu saldırıdan tamamen uzak tutmak istiyorlar ve onların haberi dahi olmasın istiyorlar. Ancak çocuğunuz okula gittiğinde ya da eve gelen kendi yaşlarındaki bir misafirle konuştuğunda muhtemelen bu saldırıdan haberdar olacak. O zaman yaşayacağı duyguları kontrol edemeyeceğiniz için çocuğunuza daha çok zarar verebilirsiniz.

Bazı anne babalar ise çocuk olayı tüm çıplaklığıyla görsün, nasıl hainlerle birlikte aynı ülkede yaşadağımızı görsün diyor. Bunu da çocuğunuzu travmatize edebileceği için çok doğru bulmuyorum. Sonuçta çocuklarımız duygularıyla başa çıkma konusunda bizim kadar başarılı değiller. Son yaşanan olaylarda bizim bile duygularımızla başetmekte zorlandığımızı düşünürseniz belki beni daha iyi anlarsınız.

Bana en mantıklı gelen, uzmanlar tarafından tavsiye edilen yol ise çocuklarımızı televizyondan uzak tutmak, evdeki konuşmaları modere etmek ve konuşulanları kontrol altında tutmak ve çocuğunuza yaşanan olayları basit ve onun anlayacağı şekilde anlatmak. Burada çocuğunuzun güvende olduğunu, anne baba olarak sizin onu korumak için elinizden geleni yapacağınızı ve endişelenmesi için bir sebep olmadığını anlatabilirsiniz. 

Bilgi elbette her zaman gerekli ancak umarım bu bilgilere bir daha hiç ihtiyacımız olmaz. Mutlu ve huzurlu yarınlar dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s