Yeni Babalar İçin 10 Tavsiye

Melina iki gün sonra 1 aylık olacak. Yeni bir baba olarak bu 1 ayda öğrendiklerimden ve geleceğe dair okuduklarımdan yeni babalar için 10 ders çıkardım.

1. Bazen büyük bir hata yaptığını düşünebilirsin.

Açıkçası benim başıma hiç gelmedi ama çevremdeki bir çok babanın zaman zaman neden çocuk sahibi olduğunu sorguladığını biliyorum. Kendinden şüphelendiğin ve ebeveynlik öncesi hayatının yasını tuttuğun zamanların normal olduğunu bil. Çok uzun sürmeyecek.

2. Bebek ve seyahat beklediğin kadar zor olmayacak.

Bir çok insan bir bebekle yolculuk yapma fikrini dahi korkutucu buluyor. Aslında bu gezmek için en iyi zaman çünkü ek gıdaya başlayana kadar bebeğin yemeğini yanınızda taşıyorsunuz. Bunun yanında bebeğin ihtiyaçları ve fikirleri de daha az oluyor. Onlar için Yozgat ve Alaçatı arasında bir fark yok. O yüzden o büyüyene kadar yazın gidip biraz bronzlaşabilirsin.

3. Şarj edilebilir, kablosuz bir el süpürgesi al.

Babalık demek yere dökülenleri toplamak demek. İlk başlarda bu bazı vücut sıvıları olacak. Zaman ilerledikçe cips ya da muz dilimlerine dönüşebilir. Son olarak küçük ellerle parçalanabilen her şeyi yerden toplamaya başlayacaksın. Normal elektrik süpürgesi günde dört kez çıkarıp kullanmak için fazla büyük.

4. Mikrodalgada ısıtılmış yemeklerle bir öğün geçirmek gayet normal.

O kadar!

5. Yetişkin gibi davran.

 

 

İlk ayda bu tavsiyenin bir geçerliliği yok ancak zaman ilerledikçe çocuk ve ebeveynin birbirlerine bağırarak birbirlerinin sınırlarını zorladığı sahneleri yaşamak istemezsiniz. Çocuklar sonsuz bir neşe kaynağı, ama bu sadece sonsuz bir öfke kaynağı olmadıklarında geçerli. O yüzden sakin olup öfkenizin kontrolden çıkmasını engelleyin. İki yaşındaki bir çocuk çocuk gibi davranabilir ama siz davranamazsınız.

 

6. Bebek bakım tekliflerini kabul edin. Her seferinde.

Temelde bebekler biberonla beslenebildiği ya da 4 saat beslenmeden durabildikleri zaman ebeveynleri eve bağlama ihtiyaçları ortadan kalkıyor. Ancak bu dönem ile ailelerin çocuklarını evde başka birisiyle bırakabildikleri dönem arasında uzun bir zaman oluyor. Yorgunluk ve stres kümülatif, o yüzden dayanılmaz bir noktaya gelmeden biraz dinlenmeye ihtiyacın var. Eşinle bu konuda tartışabilirsiniz ama kısa bir akşam yemeğine ikna etmek için elinden geleni yapmalısın. İyi ve keyifli bir akşam yemeği sonrası her şey daha dayanılabilir gelecektir.

 

 

7. İkinci el tekliflerini değerlendir.

İkinci el kullanmanın cüzdana ve çevreye etkisi elbette var ancak sebep o değil. Günde 4 kez kıyafet değiştirmen gerektiğinde (güven bana o gün gelecek) daha az üzüleceksin.

 

8. Hayatındaki diğer ilişkilere de zaman ayır.

Bu yine 1 aylık bir çocuk için erken olsa da, çocuğunuzun dünyada onun her ihtiyacını karşılamaktan daha başka görevleriniz de olduğunu anlamasının yanı sıra ona sosyal ilişkiler sürdürdüğünüz bir hayat ile örnek olmanız önemli. Çocuklarının seni iyi bir arkadaş ya da sadık bir eş olarak görmesi onların iyi bir arkadaş ya da sadık bir eş olmayı öğrenmesi açısından gerekli.

 

9. Temizleme bezinin fazlası olmaz.

Evet parabensiz, bebekler için özel temizleme bezleri kullanıyoruz ve çok ucuz değiller ancak bezin her köşesini kullandığın için kimse sana ödül vermeyecek. Ellerinden çıkmayan koku da cabası. Herkesin hijyeni ancak cömertçe kullanılan temizlik bezleriyle sağlanabilir.

 

10. Sen “yedek ebeveyn” değilsin. Sen babasın.

Bence en önemli madde bu. Sen küçük ve savunmasız bir insanı sevgi dolu, düzgün ve sağlıklı bir bireye dönüştürme aşamasının tam ve eşit bir yarısısın. Başka babaların hamileliğin başından yıldızlar ligine kadar ne yapacağını bilmiyor olması seni yanıltmasın. Sen bu sürecin kritik olmayan bir parçası değilsin. Bilgili ol, sürece dahil ol ve olabildiğin kadar sevgi dolu ol.

 

Yeni Babalar İçin 10 Tavsiye” için bir yanıt

  1. Tespitler süper 👏🏼 İşin güzel tarafı bunları yazan çiçeği burnunda “baba” bunlardan çok daha fazlasını yapıyordur, eminim buna 👍🏼

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s