Benim Çocuğum Gazman’ı Döver

Yenidoğanlarda gaz problemi herkesin bildiği, yaşadığı ve kendince çözümler aradığı bir konu. Genelde doğumdan 2 hafta sonra başlayıp 4. aya kadar farklı şiddetlerde devam eden gaz problemi gece uzun ağlama krizlerine dahi yol açabiliyor. 

Gaz probleminin çözümü konusunda iki farklı yaklaşım var. Birincisi benim “doğalcı” dediğim grup. Bu kişiler gaz probleminin de doğal bir süreç olduğunu, çocukların bunu kendi kendine öğrenmesi gerektiğini ve bu şekilde daha hızlı bu sorunu aşacağını düşünüyorlar. Çocuğa doğal yaşamda olmayan herhangi bir yardımcı vermeme taraftarılar. Bu kişiler genelde gaz sancısını azaltmak ve bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştırmak için sıcak banyo yaptırmak ya da masaj yapmak gibi seçenekleri değerlendiriyorlar. Bir diğer seçenek ise haricen sürülen yağlar. 

Diğer grup ise bizim de içine bulunduğumuz, “yardımcı” diye tanımladığım grup. Benim bu konusa kişisel fikrim bebeğe yardımcı olabilecek şeylerin kullanılması ve çocuğu gece katılırcasına ağlama krizine sokmamak. Biz o yüzden önce doktorumuzun bize önerdiği zinco isimli doğal yağı kullandık. Kısmen de olsa faydasını gördük. Sonra internette çocuğu için ne denediyse fayda görmeyen, sonunda huzuru “mommy’s bliss” isimli doğal yağda bulam birine denk geldim. Araştırdım ve gerçekten çok övüldüğünü görünce denemeye karar verdik. Ancak ufak bir sorun vardı, Türkiye’de satışı yoktu. Neyse ki tam o sırada amazon’da Türkiye’ye gönderim yapan bir satıcıya denk geldik ve deneme amaçlı 1 tane sipariş verdik. 

Bir kaç gün sonra gümrükten arandık ve ilaç için doktor reçetesi gerektiğini öğrendik. Bunun ilaç değil yağ olduğunu söylediğimizde gümrük memuru o zaman kozmetik sınıfına gireceğini ve ülkeye girmesine izin verilmeyeceğini, ancak doktor raporu olursa ilaç olarak alabileceğimizi söyledi. Bu arada bu reçete sadece devlet hastanesi ya da aile hekiminden gelirse kabul ediliyormuş. Aile hekimimize durumu açıklayıp bir reçete aldık ve getirtebildik. Gerçekten Melina kullanınca gaz sorununu azalttığını gördük. Tesadüfen bu hafta Amerika’dan bir arkadaşımız geleceği için ondan rica ettik, bize bir kaç tane daha getirecek ve kullanmaya devam edeceğiz.

Mommy’s bliss tek seçenek miydi bilmiyorum. Daha bize önerilen Nurse Harvey’s gibi alternatifleri denememiştik bile. Ancak halihazırda işe yarayan bir şey bulmuşken, getirtme imkanı da varken macera aramak istemedik. Eğer siz de getirtmek istiyorsanız gözönünde bulundurmanızı tavsiye edeceğim bir kaç şey var. Bebek 1 aylık olana kadar 2,5 ml, sonrasında ise 5 ml veriyorsunuz. Günde 6 doza kadar verebiliyorsunuz. En kötü senaryoda, bebeğiniz 1 aydan büyükse ve günde 6 doz verirseniz 4 gün içinde bir şişe bitecek. Sipariş verirken bir kaç tane sipariş vermeye çalışın. Ancak gerçek durumu sorarsanız biz Melina’ya günde 1 ya da 2 doz verdik ve yetti. Bir şişe bize 15 gün kadar gidecek demektir. Bu arada evde şırınga ile ölçüm yaptım ve 1 tatlı kaşığının yaklaşık 2,5 ml olduğunu gördüm. Ölçülerimiz bardakla ve kaşıkla olsun istiyorsanız tatlı kaşığı cinsinden ölçebilirsiniz. 

Dediğim gibi gaz probleminin çözümü konusunda iki farklı yaklaşım var. Farklı çocuk doktorları farklı metotları öneriyor. O yüzden birinin diğerinden daha iyi olduğunu iddia etmeyeceğim. Bu anne baba olarak sizin vereceğiniz bir karar. Ancak eğer çocuğunuza gaz probleminin çözümü için yardımcı olmak istiyorsanız bizim tecrübemize göre mommy’s bliss test edildi onaylandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s