İnternet Ebeveynliği

Size internet dünyası ile ilgili herkesin bildiği ama bir çok kişinin bilmiyormuş gibi davrandığı bir gerçeği söyleyeceğim. Hazır mısınız?

İnternet üzerinde herkes her şeyi söyleyebilir. Herhangi bir uzmanlığı olmasa bile. İnanılmaz ama gerçek.

Bu gerçek herkes tarafından bilinmesine rağmen bir bilgiye ihtiyacımız olduğunda genellikle ilk başvurduğumuz kaynağın internet olması ise gerçekten ironik. Bilgiye en çok ihtiyaç duyan grup ise anne babalar, yani biz olabiliriz. Eskiden anne babalar bir sorunları olduğunda kendi anne babalarına, komşularına ya da arkadaşlarına soruyordu. Şimdi? “Ne uğraşacağım ya. Google’a yazayım ve yaklaşık 37 milyon sonuç önüme dökülsün.”

Oysa ki internette gördükleriniz genelde yazarların kendi tecrübeleri. Ben uçak mühendisiyim. Yüksek lisansımı da işletme yönetimi (MBA) alanında yaptım. O yüzden uçaklar, uçmak ve işletme yönetimi üzerine uzman tavsiyesi verebilirim. (Son dönemde internette bir blogger mom yüzünden bir diploma furyası dönüyor. Siz sormadan söyleyeyim, diplomalarım gerçek 🙂 ) Çocuk gelişimi üzerine yazdıklarım ise okuduklarımdan öğrendiklerim ve Melina’yla yaşadığımız tecrübelerden ibaret.

O yüzden unutmayın ki benim yazdıklarım da dahil anne babaların tecrübeleri uzman tavsiyelerinin yerini tutmaz. O yüzden internette gördüklerinizi okuyup faydalı olduğunu düşündüğünüz kısımlarını alın, kalanını ise görmezden gelin. Kendi çocuğunuzla ilgili uzman tavsiyesi gerektiren konularda uzman olmayan kişilere sorular sorup çocuğunuz üzerinde uygulamayın. İnternet bir sürü kendinden emin insanın görüşleriyle dolu ama çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız ve çocuğunuzla ilgili tek uzmanlar sizlersiniz. Bunu unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s