Dikkat! Ölüm Tehlikesi!

Bir kadının sinirli yüzünü bu kadar yakından görmek ister misiniz? Ben istemem. Siz de istemezseniz bu 5 tavsiyeyi yeni doğum yapmış bir kadına vermeyin. İstemsizce verdiğiniz durumda karşılaşacağınız olası tehlikeleri de yazdım ki hemen kendinizi hazırlayın.
1. “Bebek uyuyunca sen de uyu.”

Yenidoğan bir bebek annenin zamanının çoğunu alacağı için annenin yapması gereken diğer işler için bebeğin uyuduğu zamanı kullanmaktan başka çaresi yok. Ve bu diğer işlere duş almak gibi en temel ihtiyaçlar bile dahil.

Olası tehlike: Boynunuza yiyeceğiniz sıkı bir yumrukla kısa süreli nefessiz kalma. 

2. “Mutlaka yardım almalısın”

Eğer anneye yardım edecek anneanne, babaanne gibi kişiler varsa bu yardımı ihtiyaç duyduğu ölçüde anne mutlaka kullanıyordur. Kullanmıyorsa da böyle bir imkan yoktur. O yüzden bakıcı gibi ücretli bir yardımı, yeni doğan bir bebeğin masraflarıyla birlikte aile bütçesi zaten daralmış olan bir ailenin maddi olarak karşılayamayabilir. Bu kişiler için “Bir bakıcı tutmalısın” demek “Çatıya bir helikopter pisti yaptırmalısın” demekle aynı anlama gelebilir.

Olası tehlike: Sol ayağınıza hızlıca yiyeceğiniz bir tekme ve gözlerinizi çıkarmak için size yönelen bir el. Eğer bu tehlikeyi savuşturamazsanız kısa süreliğine hem hareketsiz hem kör kalabilirsiniz.

3. “Yemekleri haftasonundan yap, at buzluğa”

Yorgunluk ve uykusuzlukla sadece bir öğün yemek yapmak için bile Herkül gücü gerektiğini düşünmeye başlayan bir kadına bir haftalık yemeği bir anda yapmasını söylemeyin. Bu sırada onun gözünde mutfak aydan bile daha uzak gözüküyor olabilir.

Olası tehlike: Sırtı dönük birinin dirseğiyle karnınıza sertçe yiyeceğiniz ani bir darbeyle kısa süreli nefessiz kalma.

4. “Biraz eşin görevleri devralsın, sen biraz dinlen”

Bunu söylemeniz aslında babanın anneye yardım etmediği varsayımını içeriyor. Oysa ki hastaneden eve gelinen andan itibaren az da olsa bir görev almış bir baba varsa bu hakaret anlamına da gelebilir. 

Olası tehlike: Size doğru üç adım koştuktan sonra tam göğsünüze uçan tekme atan bir kadın bir süreliğine son göreceğiniz şey olabilir. Kısa süreli bir bilinç kaybı yaşayabilirsiniz.

5. “Dışarıda bebeğini emziren kadınları iğrenç buluyorum, git evinde emzir”

Yeni doğum yapmış bir kadının tek önceliği bebeğidir. Emzirme ise bebek ve anne arasında bir konudur. Bebekler ve emzirme konusunda dışarıdan gelecek yorumlara beklenmedik tepki gösterebilirler. Sizinle alakalı bir konu olmadıkça bu konudaki görüşlerinizi kendinize saklamalısınız. 

Olası tehlike: Ne olduğunu dahi anlamadan kalıcı körlük.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s