Çocuğu Kitapla Mı Büyüteceğiz?

Çocuk kitaplarla büyütülemeyecek kadar özel bir şey. Çocuk gelişimi konusunda çevrenizdeki bir çok insandan çok daha fazla kitap okumuşumdur. Gönül rahatlığıyla diyebiliyorum ki hiçbir kitap çocuğunuzun gelişimi için bir evrensel bir formül vermiyor. Kitaplar sadece çocuğunuza kazandırmayı amaçladığınız davranışlar için size yardımcı bazı bilgiler içeriyor. Hiçbirisi de mutlak doğru olduğunu iddia etmiyor. “Çocuğunuza bu davranışı kazandırmak istiyorsanız” diyor, “Çocuğunuza bu davranışı kazandırmalısınız” demiyor.

Bu kitapları yazan insanlar bu işin uzmanları ve işin uzmanları bile kendi metotlarını bu kadar dayatmıyorken eş, dost, akrabanın kendi doğrularını size dayatmasına izin vermeyin. Hep yazıyorum. Çocuğunuzun uzmanı sizsiniz. Çocuğunuzla ilgili en doğrusunu en iyi siz bilirsiniz. Hangi anne çocuğunun kötülüğünü ister?”Çocuğu sallayarak uyumaya alıştırmayın”. Bu ilk aylarda çok söylenen bir şey. Evet çocuğu sallayarak uyutmaya alıştırırsanız başka şekilde uyutmakta zorlanırsınız. Bu sizin bebekle dışarı çıkmanızı zorlaştırabilir. Bunun zorluğunu siz yaşıyorken, siz çocuğunuzu her seferinde ayağınızda sallamaktan rahatsız olmuyorsanız, gece her uyandığında sallamaktan şikayet etmiyorsanız, çocuğu sallayarak uyutmanızın kime ne zararı var? 

“Kucağa alıştırma”. Siz çocuğunuzu gönlünüzce kucağınıza aldığınızda çocuk kucakta taşınmaya alışabilir. Bu da sizin hayatınızı zorlaştırır. Birisine bırakıp duşa bile girmekte zorlanabilirsiniz. Peki siz bundan rahatsız değilseniz, çocuğunuzun kucağa alışmasının kime ne zararı var?

Bunun gibi bir çok tavsiye de aynı sebeple dayatılıyor. “Büyüyünce zorlanırsın”. Evet büyüyünce zorlanırsınız ama siz bundan rahatsız olmuyorsanız, neden bu zorlama? 

Elbette başkalarının tecrübelerini dinleyin. Aklınıza yatıyorsa uygulayın. Kafanıza yatmayan bir şeyler varsa çocuk gelişim uzmanlarına danışın. Ama yapmak istemediğiniz bir şeyi zorla yapmak zorunda değilsiniz. Bu günler bir daha gelmeyecek, o yüzden anne baba olarak siz içinizden nasıl geliyorsa öyle yaşayın, tadını çıkarın bu zamanın. Sonuçta anne babası sizsiniz, çocuğunuz için en iyisini siz bilirsiniz değil mi? #ucanbaba #melinaylahayat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s